Головна  →  Адміністрація  →  Соціальний захист  →  Отримання субсидій

Отримання субсидій

Що таке субсидія?

Субсидія - це щомісячна адресна безготівкова соціальна допомога для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік готівкова допомога на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Увага! Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Кому призначається субсидія?

Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.

В окремих випадках на підставі рішення комісії районної у м. Києві держадміністрації та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла (далі - орендар), якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Куди звертатися для отримання субсидій? Які документи потрібно надати?

Для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі — за місцем проживання):

- заяву про призначення житлової субсидії за встановленою формою
- декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленою формою;
- довідки про доходи — у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 Положення (За бажанням громадян субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу родини за попередній календарний рік (з 1 січня по 31 грудня);
- договір найму (оренди) житла (за наявності).

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені Положенням 

Де особа може отримати заяву та декларацію?

Форму заяви та декларації можна отримати в районних управліннях праці та соціального захисту населення або самостійно роздрукувати використовуючи Додатки 1 та 2 зазначені Постановами. Посилання на форму також розміщені на сайті КМДА, Департаменту соціальної політики міста Києва та Міністерства соціальної політики України.

Термін надання субсидії

Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується:

  • на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;
  • на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.

Для орендарів житлового приміщення (будинку) субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на строк дії договору найму (оренди) житлового приміщення, але не більше ніж на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. На наступний строк субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.

У разі звернення із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону субсидія призначається з початку такого сезону.

Якщо громадяни, що перебувають у складних життєвих обставинах, не змогли своєчасно звернутися за призначенням субсидії, на підставі рішень комісій районних у м. Києві держадміністрацій та актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися з дня виникнення відповідного права, але не більше ніж за шість місяців до звернення за призначенням субсидії.

Після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення та осіб, які звертаються за субсидією на скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо).

Куди подавати заяви та декларації?

Процедура отримання субсидій здійснюється в районних управліннях праці та соціального захисту.

Заповнені бланки заяви та декларації можуть бути надіслані поштою або в електронній формі з використанням засобів телекомунікаційних систем, зокрема з використанням електронного цифрового підпису, структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації заявника (орендарі - за місцем проживання). У разі отримання надісланих з використанням засобів телекомунікаційних систем заяви та декларації, у яких відсутній електронний цифровий підпис громадянина, субсидія розраховується лише після підпису зазначених документів у місячний строк. У разі непідписання заяви і декларації в зазначений строк подаються нові заява і декларація.

Забороняється вимагати від громадян документи, що не передбачені цим Положенням.

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Поштові адреси та телефони „гарячих ліній” управлінь праці та соціального захисту
районних у місті Києві державних адміністрацій

Район

Адреса

Телефони

Голосіївський

вул. Маричанська (Бубнова), 5,
м. Київ, 03040

257-23-87

Дарницький

Харківське шосе,176-Г,
м. Київ, 02121

563-99-70
563-96-42

Деснянський

просп. Маяковського, 15,
м. Київ, 02225

545-14-14
515-25-97

Дніпровський

вул. Курнатовського, 7-А,
м. Київ, 02125

542-66-09
542-66-60

Оболонський

вул. Озерна, 18-А,
м. Київ, 04209

467-98-58
467-98-70

Печерський

вул. Цитадельна, 4/7,
м. Київ, 01015

288-51-24
254-35-37

Подільський

вул. Ярославська, 31-Б,
м. Київ, 04071

425-85-16
425-85-17

Святошинський

вул. Якуба Колоса, 19-А,
м. Київ, 03148

405-73-13
405-92-69

Солом’янський

просп. Повітрофлотський, 40,
м. Київ, 03186

207-39-12
207-39-21

Шевченківський

просп. Перемоги, 15,
м. Київ, 03056

236-14-71
236-14-75

Кияни з обмеженими фізичними можливостями, які за станом здоров’я або з інших поважних причин не можуть особисто звернутися до органів соціального захисту, можуть отримати допомогу в оформленні документів на призначення житлової субсидії за місцем проживання від соціальних працівників, зателефонувавши до Київського міського територіального центру соціального обслуговування та районних територіальних центрів.

 

п/п

Територіальні центри

Телефони

1

Голосіївський

235-00-40

525-88-03

259-37-52

2

Дарницький

 

 

563-96-41

3

Деснянський

 

 

533-72-51

4

Дніпровський

512-00-35

510-82-10

550-63-00

5

Оболонський

 

 

411-12-54

6

Печерський

284-66-08

286-54-96

289-99-78

7

Подільський

 

 

223-37-06

8

Святошинський

 

 

276-45-38

9

Солом’янський

 

 

497-73-27

10

Шевченківський

 

440-71-44

236-19-26

За яких умов не призначається субсидія?

Субсидія не призначається, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Які доходи особа повинна декларувати?

Всі види доходів (заробітна плата, пенсія, допомога, стипендія, аліменти, виплати відповідно до умов цивільно-правового договору, доходи від підприємницької діяльності, здачі майна в оренду, від продажу майна та немайнових прав, сільськогосподарської продукції, тощо) осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні(або фактично проживаючих, зазначених у договорі оренди), за попередній календарний рік.

Звертаємо увагу, що у Декларації непотрібно вказувати розмір доходу, а зазначається лише вид доходу та найменування організації, де отримано такий дохід, а для фізичних осіб-підприємців – група платника єдиного податку.

Якщо субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається у I кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за перші три квартали попереднього року, в інших випадках - за попередній календарний рік.

Для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з нарахованих особам доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб. До сукупного доходу не враховуються сплачені особою аліменти, доходи від розміщення депозитів, оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, допомога громадських та благодійних організацій, допомога на поховання, одноразова допомога, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, вартість безоплатно отриманих санаторно-курортних путівок, протезно-ортопедичних виробів, засобів реабілітації, суми, які виплачуються в порядку відшкодування шкоди, заподіяної працівникові за ушкодження його здоров’я, що пов’язане з виконанням ним трудових обов’язків також частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, одноразової винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України "Мати-героїня", державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2015 році

 

Соціальні і демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму

01.01.2015 – 31,08.2015

01.09.2015 – 31.12.2015

Діти віком до 6 років

1032 грн.

1167 грн.

Діти віком від 6 до 18 років

1286 грн.

1455 грн.

Працездатні особи

1218 грн.

1378 грн.

Особи, які втратили працездатність

949 грн.

1074 грн.

Загальний показник

1176 грн.

1330 грн.

 

 

 

 

Прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у 2016 році

 

Соціальні і демографічні групи населення

Розмір прожиткового мінімуму

01.01.2016 - 30.04.2016

01.05.2016 - 30.11.2016

01.12.2016

Діти віком до 6 років

1167 грн.

1228 грн.

1355 грн.

Діти віком від 6 до 18 років

1455 грн.

1531 грн.

1689 грн.

Працездатні особи

1378 грн.

1450 грн.

1600 грн.

Особи, які втратили працездатність

1074 грн.

1130 грн.

1247 грн.

Загальний показник

1330 грн.

1399 грн.

1544 грн.

 

Які наслідки подання недостовірних даних особою?

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Громадянин, якому призначено субсидію, зобов’язаний протягом місяця поінформувати структурні підрозділи з питань соціального захисту населення про зміни у складі зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі — про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, зміни у переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, про купівлю товарів протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Надання раніше призначеної субсидії припиняється:

  • за поданням житлово-експлуатаційних організацій, житлово-будівельних (житлових) кооперативів, об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії, за винятком випадків, пов'язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яка підтверджується відповідними документами, - з місяця, в якому надійшло таке подання. Подання надається зазначеними організаціями структурним підрозділам з питань соціального захисту населення до 10 числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли такі обставини;
  • якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення;
  • у разі переїзду сім'ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють надання субсидії (зокрема смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;
  • у разі переїзду сім'ї в іншу;
  • за заявою уповноваженого власника (співвласника) житла, наймача житла у державному та громадському житловому фонді, члена житлово-будівельного кооперативу, власника (співвласника) житлового приміщення - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою;
  • якщо під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення субсидії, які вплинули (могли вплинути) на право призначення субсидії або визначення її розміру.

У разі коли через несплату громадянином вартості фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії надання субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг припинено, громадянин набуває право на її призначення на наступний період після подання документів, що підтверджують погашення заборгованості, яка виникла за період отримання субсидії.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Розрахунок обов’язкового платежу

Житлова субсидія призначатися за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами обсягом визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового відсотка платежу.

Розрахунок обов’язкового платежу затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 № 1156 „Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії” і розраховується для кожного домогосподарства індивідуально за відповідною формулою:

Ро = Кд / Кг * Рг,

де Ро - частка плати за послуги для домогосподарства (частка доходу), яка округлюється до двох знаків після коми;

Кд - коефіцієнт доходу домогосподарства – відношення розміру середньомісячного сукупного доходу домогосподарства в розрахунку на одну особу до прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на дату, з якої призначається субсидія;

Кг - базовий коефіцієнт доходу для призначення субсидії – два прожиткових мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць, (Кг = 2);

Рг - базова норма плати за житлово-комунальні послуги – 15% середньомісячного сукупного доходу домогосподарства (Рг = 15).

Який розмір доходів застосовується при розрахунку житлової субсидії?

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, або в якої відсутні доходи, але вона навчалася за денною формою навчання у загальноосвітньому, професійно-технічному, вищому навчальному закладі, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня цього ж року, але яка протягом зазначеного періоду отримувала хоча б один з наступних видів доходу: пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомогу по догляду за інвалідом I та II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, допомогу по безробіттю або будь-які доходи, отримані особою, яка не досягла 18-річного віку станом на 31 грудня року, за який враховуються такі доходи, то у розрахунок субсидії включаються фактичні розміри отриманих такими особами доходів.

Якщо в особи, яка досягла 18-річного віку станом на 1 січня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, відсутні доходи, для розрахунку субсидії середньомісячний дохід такої особи визначається на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи для призначення субсидії. В окремих випадках за рішенням комісій районних у м. Києві держадміністрацій для осіб, які проживають у сім’ях, що опинилися у складних життєвих обставинах, у розрахунок субсидії може включатися середньомісячний сукупний дохід на рівні одного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

Для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку першої групи, незалежно від отриманих (неотриманих) доходів до сукупного доходу за кожний місяць враховується дохід на рівні двох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку другої групи, - трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного податку третьої групи, - чотирьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. При цьому не враховується дохід, отриманий самозяйнятою особою, та дохід від підприємницької діяльності, інформацію про які надано ДФС на запит. Система оподаткування та група платника єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.

Для осіб, які протягом року, за який враховуються доходи для призначення субсидії, перебували на строковій військовій службі, середньомісячний сукупний дохід незалежно від отриманих (не отриманих) такою особою доходів визначається на рівні половини розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 31 грудня року, за який враховуються доходи.

У разі коли на час звернення за призначенням субсидії особа є непрацюючим пенсіонером, який не має інших доходів, крім пенсії, до її середньомісячного сукупного доходу враховується розмір пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія.

Під час призначення субсидії особам, які беруть (брали) безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції, та/або членам їх сімей до сукупного доходу не враховуються:

отримані ними у період безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції грошове забезпечення та інші виплати і види соціальної допомоги, що здійснюються працівникам правоохоронних органів, військовослужбовцям та працівникам Збройних Сил, Національної Гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, іншим працівникам утворених відповідно до закону військових формувань;

отримана ними у період та/або після безпосередньої участі у проведенні антитерористичної операції благодійна допомога незалежно від розміру та джерела походження.

Соціальні норми житла та соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами

Затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» встановлені соціальні норми на житлово-комунальні послуги

 

НОРМА ЖИТЛА:

Субсидії

48,87 м²

13,65 м²особу

+35,22 м² на домогосподарство

Пільги

31,5 м²

21,0 м²особу

+10,5 м² на сім’ю

СПОЖИВАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ:

Послуга

Різновид

Норма

на опалення

в опалювальний період

5,5 м³на 1 м² площі *

коригуючий коефіцієнт

 

 

З лічильником

Без лічильника

на газову плиту

за наявності централізованого постачання гарячої води

4,4 м³ на особу

 

за відсутності централізованого постачання гарячої води
та газового водонагрівача

7,1 м³ на особу

 

за наявності газового водонагрівача

14 м³ на особу

 

ВОДОПОСТАЧАННЯ:

постачання

холодної води

за наявності централізованого постачання гарячої води

2,4 м³ на особу

за відсутності централізованого постачання гарячої води

4,0 м³ на особу

постачання гарячої води

 

1,6 м³ на особу

ВОДОВІДВЕДЕННЯ:

водовідведення

з яких:

 

4,0 м³ на особу

Водовідведення холодної води

за наявності централізованого постачання гарячої води

2,4 м³ на особу

за відсутності централізованого постачання гарячої води

4,0 м³ на особу

Водовідведення гарячої води

 

1,6 м³ на особу

СПОЖИВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНОЇ ЕНЕРГІЇ:

на опалення

в опалювальний період

65 кВт×год 1 м² площі

*кориг.коеф

у будинках, обладнаних стаціонарними електроплитами

за наявності центр.
постачання гарячої води

130 кВт×год на сім’ю з однієї особи

+ 30 кВт×год на іншого члена сім’ї,
але не більше 250 кВт×год на міс.

за відсутності центр.
постачання гарячої води

150 кВт×год на сім’ю з однієї особи

+ 30кВт× год на іншого члена сім’ї
але не більше 270 кВт×год на міс.

у будинках, не обладнаних стаціонарними електроплитами

 

за наявності центр.
постачання гарячої води

90 кВт×год на сім’ю з однієї особи

+ 30 кВт×год на іншого члена сім’ї

але не більше 210 кВт×год на міс.

за відсутності центр.
постачання гарячої води

120 кВт×год на сім’ю з однієї особи

+ 30кВт× год на іншого члена сім’ї

але не більше 240 кВт×год на міс.

 

 

 

 

Версiя для друку