Повідомлення про оприлюднення
Відповідно до статей 9,13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою одержання зауважень та пропозицій від юридичних та фізичних осіб, їх об’єднань, Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомляє про оприлюднення проекту розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я»
Головним розробником проекту регуляторного акта є Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я» 07 липня 2017 р. розміщено в мережі Інтернет за адресою www.kievcity.gov.ua для отримання зауважень та пропозицій.
Зауваження та пропозиції до проекту регуляторного акта приймаються від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань протягом одного місяця з дня оприлюднення (з 07 липня 2017 р. по 07 серпня 2017 р.):
- у письмовому вигляді за адресою: 01044, м. Київ-44, вул. Хрещатик, 36, Департамент економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), тел. 529-92-44 або на електронну адресу [email protected];
- у письмовому вигляді за адресою: 01011, м. Київ-11, вул. Арсенальна, 9/11 Державна служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, тел. 285-05-55 або на електронну адресу [email protected]
Проект
Відповідно до пункту 12 додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», постанов Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах» та від 28 грудня 1992 року № 731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», з метою впорядкування надання платних послуг з медичного обслуговування:
1. Доповнити розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я», яке зареєстроване в Головному управлінні юстиції у місті Києві 07 жовтня 2014 року за № 37/1090, новим пунктом 17 такого змісту:
«17. Встановити Тарифи на платні послуги з медичного обслуговування, які надає Державний заклад «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України», що додаються.».
У зв’язку з цим пункти 17-19 вважати відповідно пунктами 18-20.
3. Це розпорядження набирає чинності з дня його оприлюднення.
Голова В. Кличко
*****
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження виконавчого органу
Київської міської ради
(Київської міської державної адміністрації)
24 вересня 2014 року № 1056
(у редакції розпорядження виконавчого
органу Київської міської ради
(Київської міської державної адміністрації)
______________ № ___________)
Тарифи
на платні послуги з медичного обслуговування, які надає Державний заклад «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України»
№ | Код послуги | Найменування послуги | Тариф за 1 послугу, грн (без ПДВ) |
1 | 2 | 3 | 4 |
1. Лабораторні, діагностичні та консультативні послуги за зверненням громадян, що надаються без направлення лікаря, зокрема із застосуванням телемедицини | |||
1.1 | 1 | Визначення раковоембріонального антигену (СЕА) у крові | 163,80 |
1.2 | 2 | Забирання матеріалу для лабораторного дослідження крові | 13,30 |
1.3 | 3 | Визначення активності аланінамінотрансферази в сироватці крові | 29,80 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.4 | 4 | Визначення активності анти-0-стрептолізину в сироватці крові | 33,50 |
1.5 | 5 | Визначення активності аспартатамінотрансферази в сироватці крові | 27,80 |
1.6 | 6 | Визначення активності гама-глутамінтрансферази в сироватці крові | 29,40 |
1.7 | 7 | Визначення активності лужної фосфатази в сироватці крові | 35,20 |
1.8 | 8 | Визначення альбумінів у сироватці крові | 34,90 |
1.9 | 9 | Визначення активності альфа-амілази у сечі | 28,80 |
1.10 | 10 | Визначення білірубіна і його фракцій у сироватці крові | 36,90 |
1.11 | 11 | Визначення білку у сечі | 20,20 |
1.12 | 12 | Загальний аналіз крові на гематологічному аналізаторі «Micros 60» | 10,50 |
1.13 | 13 | Визначення глюкози в капілярній крові | 14,20 |
1.14 | 14 | Визначення глюкози у сироватці крові | 19,10 |
1.15 | 15 | Визначення жовчних пігментів у сечі | 19,00 |
1.16 | 16 | Визначення загального білку сироватки крові | 15,00 |
1.17 | 17 | Визначення кількості глюкози глюкооксидазним чи іншим методом | 13,70 |
1.18 | 18 | Визначення фізичних властивостей сечі | 16,40 |
1.19 | 19 | Клінічний аналіз крові N 1 (повний): колірний показник | 9,90 |
1.20 | 20 | Визначення креатиніну в сироватці крові | 26,00 |
1.21 | 21 | Визначення протромбінового часу з тромбопластинкальцієвою сумішшю в капілярній крові | 22,90 |
1.22 | 22 | Визначення сечовини у сироватці крові | 27,00 |
1.23 | 23 | Реакція латекс-тестом (С-реактивний білок) | 26,10 |
1.24 | 24 | Визначення С-реактивного протеїну в сироватці крові реакцією преципітації в капілярах | 8,30 |
1.25 | 25 | Визначення теплової резистентності еритроцитів | 28,60 |
1.26 | 26 | Визначення трансферину на біохімічному аналізаторі «Autohumalizer» | 43,40 |
1.27 | 27 | Визначення урокопропорфірінів | 41,00 |
1.28 | 28 | Визначення фракцій білку в сироватці крові (за методом електрофорезу на папері) | 67,80 |
1.29 | 29 | Визначення часу згортання крові за Лі-Уайтом | 15,50 |
1.30 | 30 | Визначення часу кровотечі за Сухаревим | 11,80 |
1.31 | 31 | Визначення швидкості зсідання еритроцитів | 5,90 |
1.32 | 32 | Дослідження секрету простати (невисушений препарат та фарбований) | 38,80 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.33 | 33 | Дослідження пунктатів із пухлини, передпухлинних, пухлиноподібних утворень, ущільнень будь-якої локалізації (молочна залоза, щитоподібна залоза, спинна залоза, печінка, нирки, передміхурова залоза, яєчко, яєчник, кістки, шкіра, лімфатичні вузли тощо) | 121,80 |
1.34 | 34 | Дослідження зіскрібка на гостриці | 20,90 |
1.35 | 35 | Дослідження калу на найпростіші | 58,70 |
1.36 | 36 | Дослідження шкіряних лускочек на грибки | 42,20 |
1.37 | 37 | Загальні особливості мокротиння, відбір біоматеріалу | 25,10 |
1.38 | 38 | Знаходження білку в сечі експрес-тестом | 4,30 |
1.39 | 39 | Знаходження білку в сечі з сульфосаліциловою кислотою | 4,90 |
1.40 | 40 | Знаходження глюкози в сечі експрес-тестом | 4,50 |
1.41 | 41 | Знаходження гонококів, трихомонад, мікрофлори, лейкоцитів тощо в фарбованих препаратах – 1 мазок (з одного місця) | 22,50 |
1.42 | 42 | Знаходження гонококів, трихомонад, мікрофлори, лейкоцитів тощо в фарбованих препаратах – 3 мазки на 2 предметних скельцях | 47,90 |
1.43 | 43 | Знаходження кетонових тіл в сечі - експрес-тест | 5,80 |
1.44 | 44 | Знаходження яєць гельмінтів у калі (метод нативного мазку) | 27,50 |
1.45 | 45 | Знаходження яєць гельмінтів у калі методом збагачення (метод Фюлеборна, Калантарян тощо) | 62,30 |
1.46 | 46 | Ліпідний обмін (визначення загального холестерину, холестерину високої щільності, холестерину низької щільності, тригліцеридів, індексу атерогенності) | 102,60 |
1.47 | 47 | Мікроскопічне дослідження осаду сечі методом Нечипоренко (Амбурже тощо) | 39,90 |
1.48 | 48 | Мікроскопічне дослідження осаду сечі при нормі | 21,10 |
1.49 | 49 | Мікроскопічне дослідження осаду сечі при патології | 25,00 |
1.50 | 50 | Мікроскопічне дослідження товстої краплі та мазків крові на малярійні плазмодії | 141,60 |
1.51 | 51 | Мікроскопічне дослідження трьох препаратів (на харчові залишки, еритроцити, лейкоцити тощо) (копрограма) | 57,00 |
1.52 | 52 | Мікроскопія некрашених препаратів | 41,70 |
1.53 | 53 | Підрахунок еритроцитів в камері Горяєва
| 18,10 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.54 | 54 | Підрахунок еритроцитів з базофільною зернистістю або тілець Гейнця | 43,90 |
1.55 | 55 | Підрахунок лейкоцитарної формули з описуванням морфології клітинних елементів крові | 37,20 |
1.56 | 56 | Підрахунок лейкоцитів в камері Горяєва | 13,90 |
1.57 | 57 | Підрахунок ретикулоцитів (фарбування в пробірці тощо) | 34,70 |
1.58 | 58 | Визначення антитіл до вірусів методом імунохроматографії HBsAg | 143,70 |
1.59 | 59 | Підрахунок тромбоцитів в фарбованих мазках по Фоніо | 35,20 |
1.60 | 60 | Прийом та кодування біопроб, реєстрація та видача результатів аналізів | 11,70 |
1.61 | 61 | Реакція на ревматоїдний фактор | 26,20 |
1.62 | 62 | Серодіагностика сифілісу - реакція Вассермана | 59,00 |
1.63 | 63 | Взяття біопроб крові із застосуванням одноразової системи забору крові типу «Моноветт» | 18,60 |
1.64 | 64 | Забирання матеріалу для мікробіологічного дослідження | 9,80 |
1.65 | 65 | Аналіз крові (глікемічна крива після навантаження глюкозою) | 53,90 |
1.66 | 66 | Визначення тригліцеридів у сироватці крові | 33,10 |
1.67 | 67 | Скринінг діагностика ВІЛ | 142,30 |
1.68 | 68 | Аналіз сечі на вміст наркотичних речовин (швидкий тест) | 142,40 |
1.69 | 69 | Визначення HCV-антигену в сироватці крові (швидкий тест) | 142,40 |
1.70 | 70 | Загальний аналіз сечі на сечовому аналізаторі «Cetolab Reader» | 33,30 |
1.71 | 71 | Аналіз крові на простатоспецифічний антиген (Total PSA) | 151,20 |
1.72 | 72 | Визначення холестерину у сироватці крові | 35,90 |
1.73 | 73 | Визначення прихованої крові у калі | 28,00 |
1.74 | 74 | Визначення сечової кислоти у сироватці крові | 30,70 |
1.75 | 75 | Визначення активності альфа-амілази у сироватці крові | 43,30 |
1.76 | 76 | Мікроскопія осаду сечі | 42,60 |
1.77 | 77 | Проба з дозованим фізичним навантаженням на велоергометрі
| 80,30 |
1.78 | 78 | Електроенцефалографія
| 165,20 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.79 | 79 | Ехокардіографія В-вимір стандартна методика обстеження з кольоровим картуванням та доплерівським аналізом | 78,40 |
1.80 | 80 | Ехокардіографія М-вимір з розрахунком параметрів серця, з кольоровим картуванням та доплерівським аналізом | 335,10 |
1.81 | 81 | Холтерівський моніторинг ЕКГ | 153,90 |
1.82 | 82 | Порівняльний аналіз ЕКГ, зроблених у різний час | 30,60 |
1.83 | 83 | Проведення добового моніторування артеріального тиску | 47,90 |
1.84 | 84 | Спірометрія | 33,00 |
1.85 | 85 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для жінок комплексно: нирки+надниркові залози+сечовий міхур з визначенням залишкової сечі+матка+яєчники | 194,10 |
1.86 | 86 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для чоловіків комплексно: нирки+надниркові залози+сечовий міхур з визначенням залишкової сечі+передміхурова залоза | 173,50 |
1.87 | 87 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для жінок комплексно: матка при вагітності+перинатальне обстеження стану плода | 192,60 |
1.88 | 88 | Трансабдомінальні дослідження для жінок за окремими органами: сечовий міхур+ матка+яєчники | 130,70 |
1.89 | 89 | Сонографічне дослідження сечового міхуру з визначенням залишкової сечі | 48,00 |
1.90 | 90 | Трансабдомінальні ультразвукові дослідження органів гепатобіліарної системи комплексно: печінка+жовчний міхур+жовчні протоки+підшлункова залоза+селезінка | 173,50 |
1.91 | 91 | Ультразвукові дослідження поверхневих структур, м'яких тканин, кісток та суглобів: молочних залоз (з двох сторін) з кольоровим доплерівським картуванням | 192,60 |
1.92 | 92 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для чоловіків за окремими органами: передміхурова залоза
| 40,10 |
1.93 | 93 | Трансабдомінальні ультразвукові дослідження органів гепатобіліарної системи за окремими органами: підшлункова залоза
| 57,30 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.94 | 94 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для чоловіків за окремими органами: сечовий міхур з визначенням залишкової сечі | 48,20 |
1.95 | 95 | Ультразвукові дослідження поверхневих структур, м'яких тканин, кісток та суглобів: щитоподібна залоза | 75,80 |
1.96 | 96 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи за окремими органами: нирки+надниркові залози з кольоровим доплерівським картуванням | 89,40 |
1.97 | 97 | Консультація лікаря з ультразвукової діагностики | 41,30 |
1.98 | 98 | Ультразвукові дослідження поверхневих структур, м'яких тканин, кісток та суглобів: кістки та суглоби в залежності від складності | 130,80 |
1.99 | 99 | Ультразвукові дослідження судин: периферичні судини, доплерографія судин в імпульсному режимі, дослідження судин з кольоровим доплерівським картуванням | 440,20 |
1.100 | 100 | Ультразвукові дослідження судин: доплерографія судин в імпульсному режимі+дослідження судин з кольоровим доплерівським картуванням+транскраніальна доплерографія судин головного мозку | 504,70 |
1.101 | 101 | Ларингоскопія непряма | 13,30 |
1.102 | 102 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для чоловіків за окремими органами: мошонки | 130,50 |
1.103 | 103 | Ультразвукові дослідження поверхневих структур, м'яких тканин, кісток та суглобів: м'які тканини з кольоровим доплерівським картуванням | 151,10 |
1.104 | 104 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи для чоловіків за окремими органами: сечовий міхур з визначенням залишкової сечі+передміхурова залоза | 165,70 |
1.105 | 105 | Трансабдомінальні дослідження сечостатевої системи комплексно: нирки+надниркові залози +сечовий міхур з визначенням залишкової сечі | 189,80 |
1.106 | 107 | Консультація лікаря-проктолога | 101,00 |
1.107 | 112 | Опис 1 рентгенограми | 13,10 |
1.108 | 114 | Рентгенографія кісток стопи або кисті | 74,00 |
1.109 | 115 | Рентгенографія кісток таза | 64,80 |
1.110 | 116 | Рентгенографія ключиці | 52,50 |
1.111 | 117 | Рентгенографія колоносових пазух | 81,50 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.112 | 118 | Рентгенографія нижньої щелепи | 58,40 |
1.113 | 119 | Рентгенографія плечового, ліктьового, променевозап'ясткового, колінного, гомілковостопного суглоба | 60,50 |
1.114 | 120 | Рентгенографія органів грудної клітки | 82,00 |
1.115 | 121 | Рентгенографія периферійних відділів кістяка та хребта у двох проекціях | 104,30 |
1.116 | 122 | Рентгенографія хребта попереково-крижового відділу | 97,70 |
1.117 | 123 | Рентгенографія скронево-щелепного суглоба | 60,20 |
1.118 | 124 | Рентгенографія стегна, гомілки, плеча, передпліччя у двох проекціях | 94,60 |
1.119 | 125 | Рентгенографія черевної порожнини (оглядова) | 73,10 |
1.120 | 126 | Рентгенографія черепа у двох проекціях | 77,50 |
1.121 | 128 | Флюорографія органів грудної клітини | 35,50 |
1.122 | 129 | Цифрова рентгенографія органів грудної клітки | 82,00 |
1.123 | 152 | Консультація лікаря-травматолога-ортопеда | 132,90 |
1.124 | 153 | Консультація лікаря-уролога | 93,80 |
1.125 | 154 | Консультація лікаря-хірурга | 132,90 |
1.126 | 177 | Консультація лікаря-невропатолога | 84,80 |
1.127 | 178 | Біомікроофтальмоскопія | 23,30 |
1.128 | 179 | Біомікроскопія | 22,10 |
1.129 | 181 | Визначення відчуття кольору за таблицями Рабкіна | 31,30 |
1.130 | 182 | Гоніоскопія | 43,80 |
1.131 | 183 | Перевірка гостроти зору щодо здатності читати | 15,90 |
1.132 | 184 | Дослідження найближчої точки ясного зору | 10,30 |
1.133 | 185 | Дослідження рогівки на виявлення дефектів | 32,10 |
1.134 | 186 | Дослідження характеру зору на кольоротесті | 33,90 |
1.135 | 187 | Еластотонометрія | 44,40 |
1.136 | 194 | Консультація лікаря-офтальмолога | 75,00 |
1.137 | 197 | Обстеження очного яблука в боковому освітленні | 5,60 |
1.138 | 198 | Зворотня офтальмоскопія | 22,10 |
1.139 | 199 | Офтальмоскопія з розширеною зіницею | 66,70 |
1.140 | 200 | Офтальмохромоскопія | 36,40 |
1.141 | 201 | Периметрія на кольорові об`єкти | 22,80 |
1.142 | 202 | Периметрія (вимір поля зору) | 47,20 |
1.143 | 205 | Пряма офтальмоскопія | 47,20 |
1.144 | 206 | Рефрактометрія | 78,70 |
1.145 | 207 | Скіаскопія | 36,40 |
1.146 | 208 | Тонографія по Нестерову | 60,00 |
1.147 | 209 | Тонометрія ока | 39,50 |
1.148 | 215 | Перевірка слуха - розмова пошепки | 18,70 |
1 | 2 | 3 | 4 |
1.149 | 216 | Вестибулярна система, включаючи тестування в положенні Ромберга | 26,50 |
1.150 | 218 | Аудіометрія | 50,70 |
1.151 | 222 | Консультація лікаря-отоларинголога | 69,00 |
1.152 | 228 | Перевірка слуха за допомогою камертона | 32,70 |
1.153 | 237 | Консультація лікаря-дерматовенеролога | 80,50 |
1.154 | 241 | ЕКГ-дослідження у 12 відведеннях, яке проводиться в кабінеті | 68,70 |
1.155 | 242 | Консультація лікаря-онколога | 60,10 |
1.156 | 256 | Взяття виділень статевих органів | 21,00 |
1.157 | 257 | Забирання матеріалу для цитологічного дослідження | 23,90 |
1.158 | 262 | Забезпечення пацієнта одноразовим гінекологічним набором | 18,20 |
1.159 | 266 | Консультація лікаря-акушера-гінеколога | 93,60 |
1.160 | 269 | Дослідження біоматеріалу, одержаного під час гінекологічних оглядів, виділень з мигдалин, цервікального каналу, прямої кишки | 41,00 |
1.161 | 270 | Забирання матеріалу для лабораторного дослідження крові (венопункція) | 16,70 |
1.162 | 271 | Забирання матеріалу для мікробіологічного дослідження | 25,30 |
1.163 | 511 | Дослідження на хелікобактер | 122,20 |
1.164 | 512 | Біопсія при колоноскопії | 95,90 |
1.165 | 514 | Визначення об'єму акомодації | 13,20 |
1.166 | 515 | Холодова проба (вимірювання температури шкіри) | 63,80 |
1.167 | 516 | Динамометрія | 10,60 |
1.168 | 279 | Консультація лікаря-гастроентеролога | 64,40 |
1.169 | 281 | Консультація лікаря-пульмонолога | 81,10 |
1.170 | 282 | Консультація лікаря-терапевта
| 81,10 |
1.171 | 286 | Консультація лікаря-кардіолога
| 65,50 |
1.172 | 287 | Консультація лікаря-ендокринолога
| 75,70 |
1.173 | 464 | Альгезіметрія (дослідження больової чутливості)
| 70,10 |
1.174 | 468 | Палестезіометрія (вібраційна чутливість)
| 70,10 |
1.175 | 467 | Консультація лікаря-психіатра-нарколога
| 87,40 |
1.176 | 474 | Консультація психолога
| 84,40 |
1 | 2 | 3 | 4 |
2. Медичні огляди: для отримання виїзної візи (крім службових відряджень державних службовців та при виїзді на лікування за наявності відповідних медичних документів); попередні профілактичні медичні огляди при прийнятті на роботу та для отримання посвідчення водія транспортних засобів (крім випадків, коли медичні огляди проводяться за направленнями органів державної служби зайнятості), медичні огляди для отримання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами, а також відповідні періодичні профілактичні медичні огляди | |||
2.1 | 169 | Профогляд лікарем-травматологом-ортопедом | 46,30 |
2.2 | 243 | Профогляд лікарем-акушером-гінекологом | 18,90 |
2.3 | 244 | Профогляд лікарем-дерматовенерологом | 13,00 |
2.4 | 245 | Профогляд лікарем-невропатологом | 17,70 |
2.5 | 246 | Профогляд лікарем-онкологом | 29,40 |
2.6 | 247 | Профогляд лікарем-отоларингологом | 14,10 |
2.7 | 248 | Профогляд лікарем-офтальмологом | 8,90 |
2.8 | 249 | Профогляд лікарем-стоматологом | 16,90 |
2.9 | 250 | Профогляд лікарем-терапевтом | 18,80 |
2.10 | 251 | Профогляд лікарем-урологом | 29,40 |
2.11 | 252 | Профогляд лікарем-хірургом | 21,20 |
2.12 | 288 | Профогляд лікарем-ендокринологом | 27,00 |
2.13 | 465 | Медичний огляд для отримання дозволу на право отримання та носіння зброї громадянами | 69,30 |
2.14 | 470 | Профогляд лікарем-наркологом | 87,40 |
2.15 | 469 | Медичне передрейсове обстеження водіїв автотранспорту | 5,50 |
2.16 | 262 | Забезпечення пацієнта одноразовим гінекологічним набором | 18,20 |
2.17 | 2 | Забирання матеріалу для лабораторного дослідження крові | 13,30 |
2.18 | 3 | Визначення активності аланінамінотрансферази в сироватці крові | 29,80 |
2.19 | 5 | Визначення активності аспартатамінотрансферази в сироватці крові | 27,80 |
2.20 | 6 | Визначення активності гама-глутамінтрансферази в сироватці крові | 29,40 |
2.21 | 10 | Визначення білірубіна і його фракцій у сироватці крові | 36,90 |
2.22 | 12 | Загальний аналіз крові на гематологічному аналізаторі «Micros 60» | 10,50 |
2.23 | 13 | Визначення глюкози в капілярній крові | 14,20 |
2.24 | 19 | Клінічний аналіз крові N 1 (повний): колірний показник | 9,90 |
2.25 | 22 | Визначення сечовини у сироватці крові | 27,00 |
1 | 2 | 3 | 4 |
2.26 | 27 | Визначення урокопропорфірінів | 41,00 |
2.27 | 31 | Визначення швидкості зсідання еритроцитів | 5,90 |
2.28 | 41 | Знаходження гонококів, трихомонад, мікрофлори, лейкоцитів тощо в фарбованих препаратах – 1 мазок (з одного місця) | 22,50 |
2.29 | 42 | Знаходження гонококів, трихомонад, мікрофлори, лейкоцитів тощо в фарбованих препаратах – 3 мазки на 2 предметних скельцях | 47,90 |
2.30 | 44 | Знаходження яєць гельмінтів у калі (метод нативного мазку) | 27,50 |
2.31 | 45 | Знаходження яєць гельмінтів у калі методом збагачення (метод Фюлеборна, Калантарян тощо) | 62,30 |
2.32 | 53 | Підрахунок еритроцитів в камері Горяєва | 18,10 |
2.33 | 54 | Підрахунок еритроцитів з базофільною зернистістю або тілець Гейнця | 43,90 |
2.34 | 55 | Підрахунок лейкоцитарної формули з описуванням морфології клітинних елементів крові | 37,20 |
2.35 | 57 | Підрахунок ретикулоцитів (фарбування в пробірці тощо) | 34,70 |
2.36 | 59 | Підрахунок тромбоцитів в фарбованих мазках по Фоніо | 35,20 |
2.37 | 60 | Прийом та кодування біопроб, реєстрація та видача результатів аналізів | 11,70 |
2.38 | 62 | Серодіагностика сифілісу - реакція Вассермана | 59,00 |
2.39 | 63 | Взяття біопроб крові із застосуванням одноразової системи забору крові типу «Моноветт» | 18,60 |
2.40 | 64 | Забирання матеріалу для мікробіологічного дослідження | 9,80 |
2.41 | 70 | Загальний аналіз сечі на сечовому аналізаторі «Cetolab Reader» | 33,30 |
2.42 | 78 | Електроенцефалографія | 165,20 |
2.43 | 84 | Спірометрія | 33,00 |
2.44 | 95 | Ультразвукові дослідження поверхневих структур, м'яких тканин, кісток та суглобів: щитоподібна залоза | 75,80 |
2.45 | 112 | Опис 1 рентгенограми | 13,10 |
2.46 | 114 | Рентгенографія кісток стопи або кисті | 74,00 |
2.47 | 120 | Рентгенографія органів грудної клітки | 82,00 |
2.48 | 124 | Рентгенографія стегна, гомілки, плеча, передпліччя у двох проекціях | 94,60 |
2.49 | 128 | Флюорографія органів грудної клітини | 35,50 |
2.50 | 129 | Цифрова рентгенографія органів грудної клітки | 82,00 |
1 | 2 | 3 | 4 |
2.51 | 178 | Біомікроофтальмоскопія | 23,30 |
2.52 | 179 | Біомікроскопія | 22,10 |
2.53 | 181 | Визначення відчуття кольору за таблицями Рабкіна | 31,30 |
2.54 | 183 | Перевірка гостроти зору щодо здатності читати | 15,90 |
2.55 | 186 | Дослідження характеру зору на кольоротесті | 33,90 |
2.56 | 198 | Зворотня офтальмоскопія | 22,10 |
2.57 | 200 | Офтальмохромоскопія | 36,40 |
2.58 | 201 | Периметрія на кольорові об`єкти | 22,80 |
2.59 | 202 | Периметрія (вимір поля зору) | 47,20 |
2.60 | 205 | Пряма офтальмоскопія | 47,20 |
2.61 | 206 | Рефрактометрія | 78,70 |
2.62 | 207 | Скіаскопія | 36,40 |
2.63 | 209 | Тонометрія ока | 39,50 |
2.64 | 216 | Вестибулярна система, включаючи тестування в положенні Ромберга | 26,50 |
2.65 | 218 | Аудіометрія | 50,70 |
2.66 | 240 | Вимір артеріального тиску та пульсу (одноразово) | 15,30 |
2.67 | 241 | ЕКГ-дослідження у 12 відведеннях, яке проводиться в кабінеті | 68,70 |
2.68 | 256 | Взяття виділень статевих органів | 21,00 |
2.69 | 257 | Забирання матеріалу для цитологічного дослідження | 23,90 |
2.70 | 265 | Кольпоскопія | 101,70 |
2.71 | 269 | Дослідження біоматеріалу, одержаного під час гінекологічних оглядів, виділень з мигдалин, цервікального каналу, прямої кишки | 41,00 |
2.72 | 270 | Забирання матеріалу для лабораторного дослідження крові (венопункція) | 16,70 |
2.73 | 464 | Альгезіметрія (дослідження больової чутливості) | 70,10 |
2.74 | 468 | Палестезіометрія (вібраційна чутливість) | 70,10 |
2.75 | 515 | Холодова проба (вимірювання температури шкіри) | 63,80 |
2.76 | 516 | Динамометрія | 10,60 |
2.77 | 466 | Видача висновку ЛКК для оформлення на роботу | 52,00 |
2.78 | 472 | Оформлення карт та направлень медичним реєстратором | 28,60 |
3. Медичне обслуговування, зокрема із застосуванням телемедицини, за договорами із суб'єктами господарювання, страховими організаціями та іноземних громадян, які тимчасово перебувають на території України, в тому числі за договорами страхування | |||
3.1 | 106 | Аноскопія | 140,80 |
3.2 | 108 | Біопсія шлунку ендоскопічна | 126,60 |
3.3 | 109 | Ректороманоскопія | 219,40 |
1 | 2 | 3 | 4 |
3.4 | 110 | Езофагогастродуоденоскопія | 315,70 |
3.5 | 111 | Колоноскопія | 542,70 |
3.6 | 130 | Висічення бурси колінного суглобу | 341,60 |
3.7 | 131 | Висічення бурси ліктьового суглоба | 365,10 |
3.8 | 132 | Кругове висічення крайньої плоті | 344,70 |
3.9 | 135 | Видалення доброякісних новоутворень діаметром більше 2 см шляхом розсічення ксантелазми, молюска, аденоми, ботріомікоми, ангіоми, папіломи, бородавки, родимки, рубця тощо | 154,50 |
3.10 | 136 | Видалення доброякісних новоутворень діаметром до 2 см шляхом розсічення ксантелазми, молюска, аденоми, ботріомікоми, ангіоми, папіломи, бородавки, родимки, рубця тощо діаметром | 130,70 |
3.11 | 139 | Видалення нігтьової пластинки | 116,00 |
3.12 | 142 | Видалення поліпа з уретри і головки електрострумом та електрокоагулятором | 148,60 |
3.13 | 143 | Видалення сторонніх тіл м'яких тканин | 98,80 |
3.14 | 145 | Вторинна хірургічна обробка рани | 115,20 |
3.15 | 147 | Гідровакуумний дренаж | 51,50 |
3.16 | 148 | Діатермокоагуляція дрібних папілом, кондилом, ерозій (вартість знеболення сплачується додатково) | 110,50 |
3.17 | 149 | Одномоментна репозиція уламків | 128,10 |
3.18 | 150 | Зняття скоч-каст іммобілізуючої пов`язки | 74,50 |
3.19 | 151 | Зняття швів | 53,00 |
3.20 | 155 | Розсічення вуздечки | 224,90 |
3.21 | 156 | Накладання гіпсової пов'язки з іммобілізацією трьох великих суглобів | 212,10 |
3.22 | 157 | Накладання гіпсової пов'язки з іммобілізацією одного великого суглоба | 89,80 |
3.23 | 158 | Накладання гіпсової пов'язки з іммобілізацією двох великих суглобів | 114,60 |
3.24 | 159 | Накладання іммобілізаційної пов'язки | 65,80 |
3.25 | 160 | Хірургічна обробка інфікованої рани з некректомією | 207,80 |
3.26 | 161 | Операція з корекції нігтя, який вріс | 126,20 |
3.27 | 162 | Пальцеве дослідження прямої кишки | 42,10 |
3.28 | 163 | Первинна хірургічна обробка рани | 138,90 |
3.29 | 165 | Перев'язка рани площею більше 10 кв.см, декілька перев’язок | 83,70 |
3.30 | 166 | Перев'язка рани площею до 5 кв.см | 54,70 |
3.31 | 167 | Перев'язка рани площею від 5 кв.см до 10 кв.см | 72,10 |
3.32 | 168 | Периартикулярна ін'єкція | 69,60 |
1 | 2 | 3 | 4 |
3.33 | 170 | Розкриття абсцесу кисті | 133,00 |
3.34 | 174 | Розкриття пароніхії | 118,40 |
3.35 | 175 | Розкриття панарицію шкірного | 99,90 |
3.36 | 180 | Видалення стороннього тіла з верхнього шару рогівки | 62,80 |
3.37 | 188 | Зондування сльозино-носового каналу | 52,30 |
3.38 | 189 | Парабульбарна ін'єкція (вартість лікарських засобів сплачується додатково) | 37,20 |
3.39 | 190 | Субкон'юнктивальна ін'єкція (вартість лікарських засобів сплачується додатково) | 34,00 |
3.40 | 191 | Ін'єкція при лікуванні халазіону | 103,20 |
3.41 | 192 | Кольорова сльозо-носова проба | 23,60 |
3.42 | 193 | Комп’ютерна автокераторефрактометрія | 112,80 |
3.43 | 195 | Лазерна стимуляція рогівки, райдужки, сітківки з використанням контактних та інших лінз. | 15,90 |
3.44 | 196 | Лікування запальних та паразитних захворювань повік (одна процедура) | 39,20 |
3.45 | 210 | Видалення сіркових пробок промиванням | 101,90 |
3.46 | 211 | Видалення сторонніх тіл з зовнішнього слухового проходу | 100,20 |
3.47 | 212 | Видалення сторонніх тіл з глотки | 164,40 |
3.48 | 213 | Видалення сторонніх тіл з носової порожнини | 145,40 |
3.49 | 214 | Вливання в гортань лікарських речовин | 53,70 |
3.50 | 219 | Задня риноскопія | 39,90 |
3.51 | 220 | Змазування задньої стінки глотки | 17,80 |
3.52 | 221 | Катетеризація слухових труб | 69,90 |
3.53 | 223 | Масаж барабанної перетинки | 18,70 |
3.54 | 224 | Розкриття перитонзилярного абсцесу | 102,30 |
3.55 | 225 | Розтин та дренування фурункулу обличчя | 113,30 |
3.56 | 226 | Розкриття фурункулу зовнішнього вуха | 74,80 |
3.57 | 227 | Отоскопія за допомогою вушного дзеркала | 33,30 |
3.58 | 229 | Риноскопія носовим дзеркалом | 27,40 |
3.59 | 230 | Продування слухової труби по Поліцеру | 9,20 |
3.60 | 231 | Промивання лакун мигдаликів | 66,60 |
3.61 | 232 | Промивання придаткових пазух носа | 57,40 |
3.62 | 233 | Пункція верхньощелепної пазухи | 157,90 |
3.63 | 234 | Огляд зіва | 9,20 |
3.64 | 235 | Взяття зіскрібка шкіри на патологічні гриби при грибкових захворюваннях | 30,20 |
3.65 | 236 | Взяття секрету простати | 99,80 |
3.66 | 238 | Масаж передміхурової залози | 76,80 |
3.67 | 239 | Цистоскопія | 245,60 |
3.68 | 240 | Вимір артеріального тиску та пульсу (одноразово) | 15,30 |
1 | 2 | 3 | 4 |
3.69 | 253 | Біопсія матки | 141,90 |
3.70 | 254 | Піхвові ванночки | 51,00 |
3.71 | 255 | Тампонада піхви | 37,50 |
3.72 | 256 | Взяття виділень статевих органів | 21,00 |
3.73 | 257 | Забирання матеріалу для цитологічного дослідження | 23,90 |
3.74 | 258 | Видалення внутрішньоматкових протизаплідних засобів | 34,40 |
3.75 | 259 | Видалення діатермокоагуляцією кондилом зовнішніх статевих органів | 96,40 |
3.76 | 260 | Коагуляція шийки матки | 96,40 |
3.77 | 262 | Забезпечення пацієнта одноразовим гінекологічним набором | 18,20 |
3.78 | 264 | Інтравагінальні дослідження жіночих статевих органів | 122,10 |
3.79 | 265 | Кольпоскопія | 101,70 |
3.80 | 267 | Введення внутрішньоматкової спіралі | 71,30 |
3.81 | 268 | Метросальпінгографія (вартість контрастної речовини сплачується додатково) | 138,80 |
3.82 | 272 | Ін'єкція лікарських речовин внутрішньовенна струминна | 32,40 |
3.83 | 273 | Внутрішньовенне краплинне введення лікарських речовин | 70,60 |
3.84 | 274 | Ін'єкція лікарських речовин підшкірно, внутрішньом'язово | 27,00 |
3.85 | 275 | Ін'єкція внутрішньо суглобова (вартість лікарських засобів сплачується додатково) | 90,10 |
3.86 | 276 | Медикаментозна блокада (вартість лікарських засобів сплачується додатково) | 25,40 |
3.87 | 277 | Промивна клізма | 49,40 |
3.88 | 278 | Проба алергічна, внутрішньошкірна (вартість лікарських засобів сплачується додатково) | 20,50 |
3.89 | 477 | Парафінові і озокеритові аплікації
| 44,40 |
3.90 | 479 | Дарсонвалізація місцева
| 41,80 |
3.91 | 480 | Дихальна гімнастика (1 особа)
| 30,80 |
3.92 | 481 | Електростимуляція сім’яного бугорку
| 42,70 |
3.93 | 485 | Процедури лікувальної гімнастики для неврологічних і нейрохірургічних хворих при індивідуальному методі занять | 61,60 |
1 | 2 | 3 | 4 |
3.94 | 486 | Процедури лікувальної гімнастики для терапевтичних хворих при гострому захворюванні чи загостренні хронічного захворювання та ліжковому режимі в період одужання або хронічному перебігу захворювання при індивідуальному методі занять | 51,30 |
3.95 | 487 | Процедури лікувальної гімнастики для ортопедично-травматологічних хворих в період іммобілізації при індивідуальному методі занять | 30,80 |
3.96 | 488 | Лазеро-магнітотерапія | 62,10 |
3.97 | 489 | Магнітотерапія | 49,70 |
3.98 | 490 | Масаж комірцевої зони (задньої поверхні шиї, спини до рівня IV грудного хребця, передньої поверхні грудної клітки до II ребра) | 48,30 |
3.99 | 491 | Масаж нижньої кінцівки | 51,40 |
3.100 | 492 | Масаж плечового суглоба (верхньої третини плеча, ділянки плечового суглоба та надпліччя тієї ж сторони) | 32,90 |
3.101 | 493 | Масаж попереково-крижової ділянки (від I поперекового хребця до нижніх сідничних схилів) | 38,30 |
3.102 | 494 | Масаж спини (від VII шийного до І поперекового хребця і від лівої до правої середньої аксилярної лінії (у дітей-включаючи попереково-крижову область) | 54,00 |
3.103 | 495 | Медикаментозний електрофорез постійного струму, імпульсними струмами, постійного та змінного напрямку (діадинамічні, синусоїдальні, модульовані тощо) | 51,80 |
3.104 | 496 | Спостереження медичної сестри за станом пацієнта у денному стаціонарі протягом однієї години | 69,00 |
3.105 | 498 | Тубус-кварц | 21,00 |
3.106 | 499 | УВЧ-терапія | 31,30 |
3.107 | 500 | Ультразвукова інгаляція (бронхолітична суміш) | 38,00 |
3.108 | 501 | Ультрафонофорез | 57,60 |
3.109 | 502 | Масаж верхньої кінцівки | 48,30 |
3.110 | 504 | Масаж грудної клітини при захворюваннях органів дихання | 112,90 |
3.111 | 505 | Масаж ділянки хребта (задньої поверхні шиї, спини та попереково-крижової ділянки від лівої до правої задньої аксилярної лінії)
| 79,10 |
1 | 2 | 3 | 4 |
3.112 | 506 | Місцева інфільтративна анестезія | 38,10 |
3.113 | 507 | Зняття гіпсової пов'язки | 60,20 |
3.114 | 508 | Дренування піднігтьової гематоми | 78,10 |
3.115 | 509 | Видалення піднігтьової гематоми | 68,00 |
3.116 | 510 | Накладання антисептичної пов'язки після інвазійної хірургічної маніпуляції | 41,30 |
3.117 | 472 | Оформлення карт та направлень медичним реєстратором | 28,60 |
3.118 | 475 | Супроводження пацієнта куратором за договором | 70,00 |
3.119 | 280 | Видача висновку ЛКК при захворюванні | 47,60 |
3.120 | 283 | Оформлення виписки з картки амбулаторного хворого | 43,20 |
3.121 | 284 | Оформлення довідки про стан здоров’я | 17,90 |
3.122 | 285 | Оформлення листка тимчасової непрацездатності | 17,60 |
4. Видача бланків особистої медичної книжки | |||
4.1 | 503 | Оформлення особистої медичної книжки | 22,40 |
5. Корекція зору за допомогою окулярів та контактних лінз | |||
5.1 | 203 | Корекція зору для астигматіків | 62,80 |
5.2 | 204 | Корекція зору при гіперметропії, міопії | 37,80 |
Керівник апарату В. Бондаренко
Аналіз регуляторного впливу
Аналіз регуляторного впливу до проекту розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я» підготовлений відповідно до вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2004 № 308 «Про затвердження методики проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта» (із змінами від 16.12.2015 № 1151) та на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)», з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань впродовж одного місяця.
І. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом державного регулювання
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» місцеві державні адміністрації регулюють (встановлюють) тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні та комунальні заклади охорони здоров’я, за переліком послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.09.96 № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах» (далі – Перелік).
З огляду на викладене, на всі платні послуги відповідно до Переліку, що надають лікувально-профілактичні державні та комунальні заклади охорони здоров’я у м. Києві, тарифи повинні встановлюватися розпорядженнями виконавчого органу Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією). У випадку невиконання владних повноважень посадові особи Київської міської державної адміністрації несуть відповідальність згідно чинного законодавства, у тому числі Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції».
До того ж, в умовах дефіциту бюджетних коштів, необхідно враховувати, що платні медичні послуги, що надаються населенню державними та комунальними закладами охорони здоров’я згідно чинного законодавства є важливим джерелом додаткових коштів для системи охорони здоров'я.
Враховуючи зазначене, у зв’язку із зверненням Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України» Департаментом економіки та інвестицій підготовлено проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я» (далі – проект розпорядження). Цим проектом розпорядження Київська міська державна адміністрація вперше встановлює 379 тарифів, із яких 199 тарифів на послуги з медичного обслуговування, зокрема із застосуванням телемедицини, за договорами із суб’єктами господарювання, страховими організаціями (в тому числі з Фондом соціального страхування України), а також іноземних громадян, які тимчасово перебувають на території України та медичні огляди, які підпадають під дію Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Тарифи на платні медичні послуги, які включені до проекту розпорядження, розраховані на підставі поданих закладом охорони здоров’я розрахункових матеріалів відповідно до спеціалізації (направленості) установи згідно законодавства України з питань ціноутворення а саме: Закону України «Про ціни і ціноутворення», Податкового кодексу України, Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року № 318, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 січня 2000 року за № 27/4248, та інших нормативно-правових актів, на підставі яких визначається повна собівартість послуги, що підтверджено листами Міністерства охорони здоров’я України від 11.04.2014 № 10.03.67/10083, 30.09.2014 № 10.03.67/28352.
Тарифи на платні медичні послуги, які встановлюються проектом розпорядження, формуються закладом охорони здоров’я із застосуванням нормативно-витратного методу на підставі державних і галузевих норм оплати праці, норм часу, норм використання матеріальних ресурсів, цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення та витрат, пов’язаних з управлінням та обслуговуванням установи тощо та прибутку.
Порядок застосування тарифів на платні послуги з медичного обслуговування є предметом регулювання цього проекту розпорядження.
Таким чином, проблема – необхідність встановлення тарифів на платні медичні послуги, які надає Державний заклад «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України» на економічно обґрунтованому рівні, які можуть бути застосовані для розрахунків за медичне обслуговування, зокрема із застосуванням телемедицини, за договорами із суб’єктами господарювання, страховими організаціями та іноземних громадян, які тимчасово перебувають на території України, в тому числі за договорами страхування та медичні огляди.
Основні групи (підгрупи), на які справляється вплив при підготовці проекту розпорядження:
Групи (підгрупи) | Так | Ні |
Громадяни | + |
|
Держава | + |
|
Суб’єкти господарювання, | + |
|
у тому числі суб’єкти малого підприємництва | + |
|
Проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів, оскільки не будуть використані повноваження Київської міської державної адміністрації щодо регулювання цін (тарифів).
Проблема не може бути розв’язана за допомогою діючих регуляторних актів у зв’язку з їх відсутністю.
Для вирішення проблеми, пов’язаної із розширенням послуг, які планує надавати зазначений заклад охорони здоров’я, пропонується встановити тарифи на платні послуги для цього закладу згідно з додатком.
ІІ. Цілі державного регулювання
Регульовані тарифи на платні медичні послуги стосуються тільки тих медичних послуг, що надаються державними і комунальними медичними закладами.
Для недержавного сектору охорони здоров’я, в сучасних економічних умовах, що склалися в Україні в цілому та конкретно в м. Києві, характерні великі коливання цін на медичні послуги в різних медичних державних і комунальних закладах охорони здоров’я. При цьому різниця в тарифах на однакові медичні послуги може досягати кілька разів.
Головна ціль даного регуляторного акта – надання якісних медичних послуг за економічно обґрунтованими тарифами фізичним та юридичним особам та страховим організаціям, а також:
- реалізація владних повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» ;
- встановлення економічно обґрунтованих тарифів на платні послуги, які надаються зазначеним вище лікувально-профілактичним державним закладом охорони здоров’я;
- отримання власних надходжень до спеціального фонду закладу охорони здоров’я. Так, статтею 18 Основ законодавства України про охорону здоров’я визначено, що фінансування охорони здоров’я здійснюється за рахунок державного бюджету України та місцевих бюджетів, фондів медичного страхування та будь-яких джерел, не заборонених законодавством. При цьому, заклад охорони здоров’я має право надавати платні послуги у сфері охорони здоров’я за визначеним переліком;
- забезпечення прозорості при розрахунках із страховими організаціями, суб’єктами господарювання за договорами, іноземними громадянами за переліком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1138 «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються в державних і комунальних закладах охорони здоров’я та вищих медичних навчальних закладах».
- необхідність запровадження економічно обґрунтованих тарифів на медичні послуги, які слугуватимуть визначенню необхідних коштів для фінансування медичних закладів при розрахунках за медичну допомогу населенню, що оплачується державою.
Статтею 21 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що нормативи бюджетної забезпеченості у сфері охорони здоров'я мають визначатися за єдиними методичними підходами.
З огляду на викладене та беручи до уваги, що ще 7 липня 2011 року Верховна Рада України ухвалила два закони, які дали старт медичній реформі в Україні «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги» та «Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві» питання встановлення тарифів на платні послуги, що надає зазначений лікувально-профілактичний державний заклад охорони здоров’я є актуальним.
Відповідно до Основ законодавства України про обов’язкове державне соціальне страхування одним із видів загальнообов’язкового державного соціального страхування визначено медичне страхування, розрахунки за яке проводяться на основі тарифів.
До того ж, для виживання на ринку послуг при конкуренції з недержавним сектором охорони здоров'я, державні і комунальні лікувально-профілактичні заклади повинні використовувати найновітніші світові досягнення медичної науки і практики для успішного вирішення проблем діагностики, профілактики та лікування виявлених захворювань. Для цього необхідно своєчасне проведення підвищення кваліфікації персоналу, поліпшення необхідного рівня матеріально-технічного забезпечення та інших показників, які гарантують надання якісних послуг населенню. Виконання цих завдань можливе лише за умови наявності необхідних коштів, одним з джерел їх надходження є платні медичні послуги.
ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення зазначених цілей
- Визначення альтернативних способів
Вид альтернативи | Опис альтернативи |
Альтернатива 1 | Не встановлювати тарифи на платні послуги |
Альтернатива 2 | Встановлення тарифів відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 на рівні, нижче економічно обґрунтованого рівня. |
Альтернатива 3 | Встановлення тарифів на медичні послуги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 № 1548 на економічно обґрунтованому рівні |
- Оцінка вибраних альтернативних способів досягнення цілей
Оцінка впливу на сферу інтересів держави
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Не передбачаються | Суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548; створює передумови для застосування до посадових осіб Київської міської державної адміністрації відповідальності за невиконання владних повноважень; відсутність контролю за дотриманням вимог законодавства у сфері надання платних медичних послуг, можливість запровадження корупційних схем шляхом вимагання плати за отримані послуги у вигляді благодійних внесків, розмір яких визначається суб’єктивно |
Альтернатива 2 | Реалізація владних повноважень, прозорий механізм розрахунків за отримані платні медичні послуги | Не відповідає вимогам статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», а відповідно до статті 15 зобов’язує виконавчий орган Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) відшкодувати закладу різницю між встановленими тарифами та економічно обґрунтованими рівнями за рахунок коштів міського бюджету. Разом з тим, кошти в бюджеті м. Києва на ці видатки не передбачені |
Альтернатива 3 | Реалізація владних повноважень, здійснення контролю за формуванням економічно обґрунтованих тарифів, прозорий механізм розрахунків за отримані платні медичні послуги | Не передбачаються |
Оцінка впливу на сферу інтересів громадян
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Не передбачаються | Непрозорий механізм сплати за отримані платні медичні послуги. Витрати неможливо обчислити, оскільки плата за отримані послуги вимагається у вигляді благодійний внесків |
Альтернатива 2 | Оплата за отримані платні медичні послуги в меншому розмірі | Погіршення якості отриманих послуг за рахунок відсутності джерел для надання послуг відповідно до локальних протоколів |
Альтернатива 3 | Прозорий механізм розрахунків за отримані платні медичні послуги належної якості | Оплата за отримані платні послуги за економічно обґрунтованими тарифами |
Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання
Показник | Великі | Середні | Малі | Мікро | Разом |
Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць | 12 | 3 | 2 | Х | 17 |
Питома вага групи у загальній кількості, відсотків | 71 | 18 | 11 | Х | 100 |
Примітка: джерела даних наведено у Тесті малого підприємництва (М-Тест)
Вид альтернативи | Вигоди | Витрати |
Альтернатива 1 | Для надавача послуг (закладу) - неконтрольоване встановлення установою тарифів за надані послуг, для інших суб’єктів господарювання - відсутні | Непрозорий механізм розрахунків за надані послуги у зв’язку із відсутністю затверджених у встановленому порядку тарифів |
Альтернатива 2 | Для надавача послуг (закладу) відсутні.
Для інших суб’єктів господарювання (отримувачів послуг): прозорий механізм застосування тарифів, оплата за надані послуги в меншому розмірі | Не відповідає вимогам статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення». При відсутності в бюджеті м. Києва коштів закладу охорони здоров’я на покриття різниці між встановленими тарифами та економічно обґрунтованими витратами, збиткова діяльність закладу як суб’єкта господарювання. Для інших суб’єктів господарювання - погіршення якості отриманих послуг |
Альтернатива 3 | Для надавача послуг (закладу): приведення вартості послуг до економічно обґрунтованого рівня, покращення матеріально-технічної бази, підвищення кваліфікації медичного персоналу, прозорий механізм застосування тарифів, контроль за формуванням економічно обґрунтованих тарифів. Для інших суб’єктів господарювання (отримувачів послуг) – можливість отримання якісних послуг за економічно обґрунтованими тарифами | Для закладу – відсутні, оплата за надані послуги на економічно обґрунтованому рівні. Разом з тим, у разі зростання мінімальної заробітної плати, тарифів на комунальні послуги та інших витрат в зв’язку із неможливістю швидко змінювати розмір тарифів, в майбутньому заклад може зазнати додаткових витрат. Передбачається, що витрати для інших суб’єктів господарювання (отримувачів послуг) складатимуть 229 727,40 грн. |
Сумарні витрати для суб’єктів господарювання великого і середнього підприємництва
згідно з додатком 2 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта
(рядок 11 таблиці «Витрати на одного суб’єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок регуляторного акта»)
Сумарні витрати за альтернативами | Сума витрат, гривень |
Альтернатива 1 | Обчислити неможливо (альтернатива не відповідає вимогам чинного законодавства) |
Альтернатива 2 | Обчислити неможливо (альтернатива не відповідає вимогам чинного законодавства) |
Альтернатива 3 | Передбачається, що витрати для суб’єктів великого і середнього підприємництва (отримувачів послуг) складатимуть 202 683,00 грн. |
ВИТРАТИ
на одного суб'єкта господарювання великого і середнього підприємництва, які виникають внаслідок дії регуляторного акта
№ | Витрати | За перший рік | За п'ять років |
1 | Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання / підвищення кваліфікації персоналу тощо, гривень | Х | Х |
2 | Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності у сплаті податків/зборів), гривень | Х | Х |
3 | Витрати, пов'язані із веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, гривень | Х | Х |
4 | Витрати, пов'язані з адмініструванням заходів державного нагляду (контролю) (перевірок, штрафних санкцій, виконання рішень/приписів тощо), гривень | Х | Х |
5 | Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов'язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), гривень | Х | Х |
6 | Витрати на оборотні активи (матеріали, канцелярські товари тощо), гривень | Х | Х |
7 | Витрати, пов'язані із наймом додаткового персоналу, гривень | Х | Х |
8 | Інше (уточнити), гривень Витрати на оплату послуг закладу охорони здоров’я для одного суб’єкта великого та середнього підприємництва (в розрахунку на разове застосування послуг, що запроваджуються*. Див. примітку) | 13 512,20 | 67 561,00
|
9 | РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4 + 5 + 6 + 7 + 8), гривень | 13 512,20 | 67 561,00
|
10 | Кількість суб'єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на яких буде поширено регулювання, одиниць - в т.ч. суб’єктів великого підприємництва: 1. ТОВ «Прем’єр – Асістанс»; 2. ПрАТ «СГ «ТАС»; 3. НАСК «Оранта»; 4. ПАТ «СК «Універсальна»; 5. ПрАТ «СК «Альфа Страхування»; 6. ПрАТ АСК «Провідна»; 7. ПрАТ АСК «Інго Україна»; 8. ПрАТ «СК «Уніка»; 9. ПрАТ «ПРОСТО-Страхування»; 10. ПрАТ «СК «ВУСО»; 11. ПАТ «СК «Українська страхова група»; 12. ПАТ» СК «Країна» суб’єктів середнього підприємництва:
| 15 | 15 |
11 | Сумарні витрати суб'єктів господарювання великого та середнього підприємництва, на виконання регулювання (вартість регулювання) (рядок 9 х рядок 10), гривень | 202 683,00 | 1 013 415,00 |
Примітка: Витрати на оплату послуг закладу охорони здоров’я для одного суб’єкта господарювання розраховані шляхом складання розмірів тарифів кожної із послуг, що запроваджується.
IV. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу досягнення цілей
Єдиним способом розв’язання вищезазначеної проблеми, що відповідає потребам та забезпечує поступове досягнення встановлених цілей, є видання зазначеного регуляторного акту.
Запропонований спосіб відповідає діючому законодавству, зокрема, ст.5 Закону України «Про ціни і ціноутворення» та постанові Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548, згідно з якою місцеві органи виконавчої влади регулюють (встановлюють) тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні державні і комунальні заклади охорони здоров'я.
Запропоновані тарифи передбачається встановити на економічно-обґрунтованому розмірі, що покриватимуть витрати по наданню платних медичних послуг, забезпечуватимуть необхідний рівень матеріально-технічного оснащення медичного закладу та кваліфікаційний рівень його фахівців.
Отже, за вирішення проблеми приймається встановлення тарифів на послуги, запропоновані проектом розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я», на економічно обґрунтованому рівні
Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми) | Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки) | Коментарі щодо присвоєння відповідного бала |
Альтернатива 1 | 1 | Оскільки тарифи на платні медичні послуги підлягають державному регулюванню місцевими органами виконавчої влади, за допомогою ринкових механізмів проблема не може бути розв’язана. |
Альтернатива 2 | 1 | Не відповідає вимогам статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення». У разі встановлення тарифів на рівні, нижче економічно обґрунтованого рівня, частково вирішується проблема реалізації державної цінової політики, але матимуть місце зобов’язання місцевих бюджетів за відшкодування закладу охорони здоров’я різниці між економічно обґрунтованими та встановленими тарифами. |
Альтернатива 3 | 4 | Оптимальний варіант збалансування інтересів держави, громадян та суб’єктів господарювання |
Рейтинг результативності | Вигоди (підсумок) | Витрати (підсумок) | Обґрунтування відповідного місця альтернативи у рейтингу |
Альтернатива 1 | Для надавача послуг (закладу) - неконтрольоване встановлення установою тарифів за надані послуг. Для інших суб’єктів господарювання – відсутні | Непрозорий механізм розрахунків за надані послуги, як наслідок можлива надмірна оплата суб’єктів господарювання за надані послуги | Цілі прийняття регуляторного акта не будуть досягнуті, суперечить чинному законодавству, не враховує інтереси жодної із сторін |
Альтернатива 2 | Оплата за надані послуги в меншому розмірі | Збиткова діяльність закладу, зобов’язання місцевих бюджетів на відшкодування різниці між економічно обґрунтованими та встановленими тарифами або погіршення якості наданих послуг | Цілі прийняття регуляторного акта не будуть досягнуті: не відповідає вимогам статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення», не враховує інтереси держави в повному обсязі |
Альтернатива 3 | Забезпечення досягнення цілей державного регулювання; прозорий механізм застосування тарифів, контроль за формуванням економічно обґрунтованих тарифів; витрати отримувачів послуг в розмірі 229 724,40 грн.; можливість надання якісних послуг | Оплата за надані послуги з медичного обслуговування за економічно обґрунтованому рівні | Цілі прийняття регуляторного акта будуть досягнуті: реалізація належним чином владних повноважень, оптимальне врахування інтересів кожної із сторін |
Рейтинг | Аргументи щодо переваги обраної альтернативи / причини відмови від альтернативи | Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта |
Альтернатива 1 | Аргументи для переваги відсутні. Відмова від цієї альтернативи дозволить реалізувати владні повноваження та запобігти проявам корупції шляхом вимагання від громадян плати за отримані послуги у вигляді благодійних внесків, розмір яких визначається суб’єктивно, а від суб’єктів господарювання – плати за тарифами, не затвердженими у встановленому порядку | Х |
Альтернатива 2 | Аргументи для переваги відсутні. Не сприяє розв’язанню визначеної проблеми. Причина для відмови від цієї альтернативи є зобов’язання місцевих бюджетів за відшкодування різниці в тарифах, створення передумов для погіршення якості наданих платних медичних послуг. | Х |
Альтернатива 3 | Причини для відмови відсутні. Обрана альтернатива є найбільш раціональним варіантом врахування інтересів всіх основних груп, на яких проблема справляє вплив. Надання якісних послуг за економічно обґрунтованими тарифами, покращення результатів фінансово-господарської діяльності установи | Х |
Запропонований спосіб відповідає діючому законодавству, а також дозволить стабілізувати фінансовий стан закладу, не допускаючи погіршення якості послуг або припинення їх надання. Видання цього регуляторного акта забезпечить досягнення встановлених цілей, починаючи з дня набрання ним чинності.
- V. Механізм та заходи, які забезпечать розв’язання визначеної проблеми
Тарифи на медичні послуги, що пропонуються медичним закладом, в умовах ринкової економіки визначаються рядом зовнішніх та внутрішніх факторів.
Одним із зовнішніх факторів є регулююча роль держави на ціни та ціноутворення.
Державне регулювання цін і тарифів здійснюється згідно із Законом України «Про ціни і ціноутворення».
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548 місцеві органи виконавчої влади регулюють тарифи на платні послуги, що надають лікувально-профілактичні заклади охорони здоров'я. Регульовані тарифи торкаються тільки тих медичних послуг, що надаються державними і комунальними медичними закладами.
Цінова політика медичного закладу в значній мірі залежить від виду ринку, кожний з яких ставить свої проблеми в галузі ціноутворення.
Державне регулювання тарифів стримує їх ріст на ринку медичних послуг.
Проектом розпорядження встановлюються тарифи за визначеним переліком платних послуг, які надає Державний заклад «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України». Ці тарифи встановлюються на економічно обґрунтованому рівні з граничним прибутком у розмірі 20 відсотків.
Базою для визначення тарифів на послуги є розрахунок витрат, пов’язаних з безпосереднім їх наданням. При формуванні заробітної плати враховані вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2016 року № 840 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».
Основними складовими витрат медичних послуг, які надає лікувально-профілактичний заклад, є:
- заробітна плата основного медичного персоналу;
- премія за час виконання послуги;
- нарахування на заробітну плату;
- матеріали (вартість лікарських засобів та виробів медичного призначення);
- накладні витрати;
- прибуток до 20 %.
Забезпечення умов для покращення результатів фінансово-господарської діяльності медичного закладу в умовах недофінансування галузі, жорсткої конкуренції на ринку медичних послуг потребує постійного підвищення якості медичних послуг, оновлення матеріальної бази, підвищення кваліфікації медичного персоналу, що можливо лише при наявності коштів на ці заходи. Здійснення усіх завдань може бути впроваджено тільки при достатній кількості коштів.
Відповідно до вимог регуляторної політики проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я», повідомлення про його оприлюднення та аналіз регуляторного впливу до проекту розпорядження 07 липня 2017 року розміщені на офіційному сайті Київської міської державної адміністрації (www.kievcity.gov.ua) в розділі «Регуляторна діяльність» для обговорення та отримання пропозицій та зауважень від зацікавлених фізичних та юридичних осіб протягом одного місяця.
VІ. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні проваджувати або виконувати ці вимоги
На сьогодні Державна заклад «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України» є лікувально-профілактичним закладом, заснованим на державній власності та підпорядкованим Міністерству охорони здоров’я України.
Заклад має ліцензію Міністерства охорони здоров’я України на медичну практику від 07 серпня 2014 року серія АЕ № 459242.
Тарифи на платні послуги дають можливість забезпечити покриття першочергових потреб закладу та компенсувати витрати, пов’язані з їх наданням.
Введення розпорядженням регульованих тарифів на послуги забезпечить можливість користуватись ними широким верствам населення і спрямовано на забезпечення соціальної захищеності киян та забезпечення належної якості послуг.
Враховуючи, що встановлення тарифів здійснюється шляхом публічного обговорення, то тарифи встановлюватимуться з урахуванням інтересів усіх зацікавлених сторін.
На дію регуляторного акта можуть вплинути такі економічні зовнішні фактори як: підвищення тарифів на комунальні послуги, розміру мінімальної заробітної плати тощо, при яких розмір тарифів на платні медичні послуги маже бути переглянутий.
Проект розпорядження не містить дискримінаційних або таких, що обмежують конкуренцію норм.
У разі прийняття регуляторного акту виконавчим органом Київської міської ради (Київською міською державною адміністрацією) будуть реалізовані повноваження, надані їй постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 № 1548, а встановлені розміри тарифів на послуги забезпечать закладу беззбиткову роботу та можливість залучити кошти на поліпшення його матеріально-технічної бази.
Виконання вимог даного розпорядження не потребує додаткових витрат виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Узагальнені результати оцінки очікуваних вигод та витрат, які понесуть зацікавлені сторони при виконанні вимог регуляторного акту, наведені в таблиці.
М-тест додається.
VІІ. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта
Строк дії регуляторного акту не обмежено і залежить від економічної стабільності в країні.
Регуляторний акт діє до будь-яких змін на законодавчому рівні, розмірів витрат у складі собівартості послуги. Якщо такі зміни призведуть до підвищення собівартості, буде запроваджено процедуру внесення змін до регуляторного акта або підготовки та прийняття нового акта в установленому порядку.
VІІІ. Визначення показників результативності дії регуляторного акта
Основними показниками результативності даного регуляторного акта визначені такі показники:
- очікуваний розмір надходжень до бюджетів різного рівня – 46 000 грн.;
- кількість суб’єктів господарювання та/або фізичних осіб, на які поширюється дія акту:
яким встановлюються тарифи на платні медичні послуги відповідно до вимог чинного законодавства - для 1 державного закладу, а саме: Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України»;
кількість суб’єктів господарювання, які будуть здійснювати медичне обслуговування за договорами – 17;
кількість громадян - 3 383 осіб;
- розмір часу, що витрачатимуться суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта – виконання вимог регуляторного акта – 30хв/1суб'єкта господарювання - на отримання інформації про тарифи;
- розмір коштів, що витрачатимуться суб’єктами господарювання, пов’язаними з виконанням вимог акта – виконання вимог регуляторного акта- 229 727,40 грн;
- кількість отриманих платних послуг (окрім медичної допомоги, яка надається безкоштовно), які надаватимуться фізичним особам за договорами медичного обслуговування із суб’єктами господарювання, страховими організаціями та іноземним громадянам, які тимчасово перебувають на території України - 3 383 одиниць;
- рентабельність медичного закладу – до 20%;
- очікувана сума коштів, яку планується отримати від надання платних послуг – 229 707,40 грн.;
- рівень поінформованості суб’єктів господарювання та фізичних осіб з положеннями даного регуляторного акту: вище середнього, оскільки всі зацікавлені особи: суб’єкти господарювання та фізичні особи, мали можливість ознайомитись з проектом регуляторного акта та аналізом його регуляторного впливу, які 07 липня 2017 року оприлюднені на офіційному інтернет-порталі Київської міської державної адміністрації kievcity.gov.ua в розділі «Регуляторна діяльність» з метою отримання зауважень та пропозицій на електронну пошту [email protected].
До того ж, після видання розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Про внесення змін до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24 вересня 2014 року № 1056 «Про встановлення тарифів на платні послуги з медичного обслуговування, які надаються лікувально-профілактичними державними закладами охорони здоров’я» буде опубліковано у газеті «Хрещатик» та оприлюднене на офіційному інтернет-порталі Київської міської державної адміністрації в розділі «Розпорядження».
ІХ. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься відстеження результативності дії регуляторного акта
Відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися Департаментом економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Базове відстеження результативності буде проведено до дня набрання чинності даного регуляторного акта, повторне відстеження – через рік з дня набрання чинності, але не пізніше двох років з дня набрання чинності даного регуляторного акта, за результатами якого можна здійснювати порівняння показників базового та повторного відстеження.
Періодичне відстеження результативності регуляторного акта буде здійснюватися раз на кожні три роки, починаючи з дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності цього акта.
Відстеження результативності даного акта буде здійснюватися статистичним методом: буде аналізуватись офіційна статистична інформація про результати фінансово-господарської діяльності лікувально-профілактичного закладу охорони здоров’я, за розрахунками якого встановлюються тарифи, а також за соціологічними даними шляхом опитування або анкетування медичного закладу та отримувачів медичних послуг.
Заступник начальника управління
цінової політики Департаменту
економіки та інвестицій О.Стрижиус
ТЕСТ
малого підприємництва (М-Тест)
1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання
Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб'єктів малого підприємництва та визначення детального переліку процедур, виконання яких необхідно для здійснення регулювання, проведено розробником у період з 15 червня 2017 року по 05 липня 2017 року.
№ з/п | Вид консультації (публічні консультації прямі (круглі столи, наради, робочі зустрічі тощо), інтернет-консультації прямі (інтернет-форуми, соціальні мережі тощо), запити (до підприємців, експертів, науковців тощо) | Кількість учасників консультацій, осіб | Основні результати консультацій (опис) |
1 | Усний запит Головному управлінню статистики м. Києва | 1 | Установлено, що у м. Києві зареєстровано 380 страхових компаній, із яких добровільне медичне страхування мають надавати 326 суб’єктів господарювання. Разом з тим, фактично в столиці працює лише 19 страхових компаній, із яких лише 13 суб’єктів господарювання дійсно здійснюють добровільне медичне страхування. |
2 | Запит до Державного закладу «Спеціалізована медико-санітарна частина № 11 Міністерства охорони здоров’я України»
| 1 | За даними закладу медичне обслуговування за договорами буде здійснювати 17 суб’єкти господарювання та страхових організації. Крім того, очікується, що платні послуги (окрім медичної допомоги, яка надається безкоштовно), буде надано близько 3 383 послуг |
3 | Телефонні розмови - із страховими компаніями:
| 2 | Уточнення інформації від суб’єктів господарювання щодо виконання вимог регулювання |
2. Вимірювання впливу регулювання на суб'єктів малого підприємництва (мікро- та малі):
кількість суб'єктів малого підприємництва на яких поширюється регулювання, - 2 одиниці, мікро-підприємництва 0 одиниць;
питома вага суб'єктів малого підприємництва у загальній кількості суб'єктів господарювання, на яких проблема справляє вплив, - 11 відсотків (відповідно до таблиці "Оцінка впливу на сферу інтересів суб'єктів господарювання" додатка 1 до Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта).
3. Розрахунок витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання:
№
| Найменування оцінки
| У перший рік (стартовий рік впровадження регулювання) | Періодичні (за наступний рік) | Витрати за п'ять років |
Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання | ||||
1 | Придбання необхідного обладнання (пристроїв, машин, механізмів) Формула: кількість необхідних одиниць обладнання Х вартість одиниці | Х | Х | Х |
2 | Процедури повірки та/або постановки на відповідний облік у визначеному органі державної влади чи місцевого самоврядування Формула: прямі витрати на процедури повірки (проведення первинного обстеження) в органі державної влади + витрати часу на процедуру обліку (на одиницю обладнання) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість процедур обліку за рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб'єкту малого підприємництва | Х | Х | Х |
3 | Процедури експлуатації обладнання (експлуатаційні витрати - витратні матеріали) Формула: оцінка витрат на експлуатацію обладнання (витратні матеріали та ресурси на одиницю обладнання на рік) Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб'єкту малого підприємництва | Х | Х | Х |
4 | Процедури обслуговування обладнання (технічне обслуговування) Формула: оцінка вартості процедури обслуговування обладнання (на одиницю обладнання) Х кількість процедур технічного обслуговування на рік на одиницю обладнання Х кількість необхідних одиниць обладнання одному суб'єкту малого підприємництва | Х | Х | Х |
5 | Інші процедури: Витрати на оплату послуг закладу охорони здоров’я для одного суб’єкта мікро- господарювання (в розрахунку на разове застосування послуг, що запроваджуються) | 13 512,20 | 13 512,20
| 67 561,00
|
6 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 1 + 2 + 3 + 4 + 5) | 13 512,20 | 13 512,20
| 67 561,00
|
7 | Кількість суб'єктів господарювання, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 2 | 2 | 2 |
8 | Сумарно, гривень Формула: відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 6 Х рядок 7) | 27 024,40 | 27 024,40 | 135 122,00
|
Оцінка вартості адміністративних процедур суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування
| ||||
9 | Процедури отримання первинної інформації про вимоги регулювання Формула: витрати часу на отримання інформації про регулювання, отримання необхідних форм та заявок Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість форм | 3200,00/159,8/60х30хв=10,00грн. 3200,00 мінімальна з/п, 159,8 - норма тривалості робочого часу(год.) (при 38,5-ти робочому тижні 1917,3год./12 = =159,8год), 30хв - витрати часу на отримання інформації про тарифи | Х | Х |
10 | Процедури організації виконання вимог регулювання Формула: витрати часу на розроблення та впровадження внутрішніх для суб'єкта малого підприємництва процедур на впровадження вимог регулювання Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість внутрішніх процедур | Х | Х | Х |
11 | Процедури офіційного звітування Формула: витрати часу на отримання інформації про порядок звітування щодо регулювання, отримання необхідних форм та визначення органу, що приймає звіти та місця звітності + витрати часу на заповнення звітних форм + витрати часу на передачу звітних форм (окремо за засобами передачі інформації з оцінкою кількості суб'єктів, що користуються формами засобів - окремо електронна звітність, звітність до органу, поштовим зв'язком тощо) + оцінка витрат часу на корегування (оцінка природного рівня помилок)) Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість оригінальних звітів Х кількість періодів звітності за рік | Х | Х | Х |
12 | Процедури щодо забезпечення процесу перевірок Формула: витрати часу на забезпечення процесу перевірок з боку контролюючих органів Х вартість часу суб'єкта малого підприємництва (заробітна плата) Х оціночна кількість перевірок за рік | Не перевіряються | Не перевіряються | Не перевіряються |
13 | Інші процедури (уточнити) | Х | Х | Х |
14 | Разом, гривень Формула: (сума рядків 9 + 10 + 11 + 12 + 13) | 10,00 | Х | Х |
15 | Кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання, одиниць | 2 | 2 | 2 |
16 | Сумарно, гривень Формула: відповідний стовпчик "разом" Х кількість суб'єктів малого підприємництва, що повинні виконати вимоги регулювання (рядок 14 Х рядок 15) | 20,00 | Х | Х |
Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання, відсутні
Порядковий номер | Назва державного органу | Витрати на адміністрування регулювання за рік, гривень | Сумарні витрати на адміністрування регулювання за п'ять років, гривень |
Сумарно бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва | Х | Х | Х |
- Розрахунок сумарних витрат суб'єктів малого підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання
№
| Показник
| Перший рік регулювання (стартовий)
| За п'ять років
|
1 | Оцінка "прямих" витрат суб'єктів малого підприємництва на виконання регулювання | 27 024,40 | 135 122,00
|
2
| Оцінка вартості адміністративних процедур для суб'єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування | 20,00 | 20,00
|
3
| Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання | 27 044,40 | 135 142,00
|
4
| Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб'єктів малого підприємництва | Х | Х |
5
| Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання | 27 044,40 | 135 142,00
|